ترکیب رنگها در دکوراسیون

قرمز زرد جزء رنگهای گرم محسوب میشوند. بدین معنی که تاثیر تماشای این رنگها سبب افزایش آدرنالین و در نتیجه افزایش تنفس و نهایتا افزایش درجه حرارت بدن می شود. رنگ نارنجی که از ترکیب این رنگها به وجود آمده همین تاثیر را خواهد داشت. هر چه میزان شدت این رنگها بیشتر باشد احساس گرمای بیشتر از این رنگها به فرد بیننده القاء میشود.

   رنگهای سبز و آبی جزء رنگهای سرد به حساب می آیند. این رنگها ضربان قلب را کم و ماهیچه ها را آرام و حس سردی را به بیننده این رنگها القاء میکند.

 

 

 

 

 

بنفش از ترکیب رنگهای آبی و قرمز حاصل میشود. به همین خاطر جزء رنگهای سرد یا آبی محسوب میشود و با توجه به شدت رنگ آبی یا قرمز حس سردی یا گرمی بر دیگری غلبه میکند.

در تصویر فوق که به وسیله فتوشاپ ساخته شده کدام نیم کره سرد و کدام قسمت گرم به نظر میرسد. این یک حس مشترک بین تمام انسانها میباشد. قسمت سمت راست سرد و قسمت سمت چپ گرم به نظر میرسد.

 

دایره رنگ ها:

این تصویر با نام دایره رنگها شناخته شده است.

در مرکز دایره سه رنگ اصلی زرد و قرمز و آبی را میبینید. که بقیه رنگها را میتوان با ترکیب این رنگها به دست آورد. این رنگها با نام رنگهای درجه اول نیز معروف می باشند.

رنگهای درجه دوم که از ترکیب دو به دو این رنگها به دست می آید(سبز - بنفش - نارنجی).

رنگهای درجه سوم در محیط دایره می باشند. رنگهای مکمل روبه روی هم در این دایره قرار گرفته اند. هماهنگ ترین و چشم نواز ترین ترکیب رنگی را میتوان از این دایره انتخاب کرد.

برای مثال قرمز و سبز رنگ مکمل هم هستند. به این معنی که هنگام مشاهده همدیگر را کامل و چشم نوازی بینظیری را ایجاد میکنند. مثالهای زیادی را در طبیعت میتوان یافت که نهایت هنر نمای آفریننده طبیعت میباشد. به تصاویر زیر با دقت نگاه کنید و با دایره رنگها، هماهنگی آنها را مقایسه کنید.

در آینده اگر عمری بود با ادامه این مطالب به قدرت انتخاب رنگها در دکوراسیون داخلی خواهم پرداخت.